Ar AIF atbalstu Latvijā īsteno 11 iniciatīvas kara Ukrainā radīto seku mazināšanai
Aktīvo iedzīvotāju fonds (AIF) Rīcības projektu konkursā līdz šim atbalstījis 11 iniciatīvas, kas vērstas uz Latvijas pilsoniskās sabiedrības iesaistīšanu dažādās aktivitātēs saistībā ar Ukrainā notiekošo kadarbību, piemēram, atbalsta sniegšanu Ukrainas iedzīvotājiem un kadarbības radīto seku mazināšanu.
Lai atbalstītu pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kas operatīvi spēja un vēlējās reaģēt uz Ukrainā notiekošo karadarbību, februāra nogalē Latvijas AIF, līdzīgi kā citu valstu AIF operatori, aicināja izmantot Rīcības projektu konkursu un iesniegt iniciatīvas Latvijas sabiedrības iesaistīšanai Ukrainas iedzīvotāju atbalstam, kā arī karadarbības radīto seku mazināšanai. Kopā tika saņemti 22 pieteikumi, no kuriem tika atbalstītas 11 iniciatīvas. Finansējumu saņēmušas gan nacionāla līmeņa organizācijas, kas nodrošina atbalstu visā Latvijas teritorijā, gan arī nelielākas reģionāla un vietēja līmeņa organizācijas. 5 projekti tiks īstenoti visā Latvijas teritorijā, 3 projekti – Rīgā un 3 projekti – Vidzemē, Kurzemē un Zemgalē.
“Plānojot Rīcības projektu konkursu un paredzot īpašu budžeta daļu NVO atbalstam iepriekš neparedzētu un steidzamu situāciju risināšanai, pat neiedomājāmies, ka šis konkurss kādu dienu iegūs tik nozīmīgu lomu. Pirmās ar Ukrainas karadarbības seku novēršanu saistītās projektu idejas šajā konkursā saņēmām jau pāris dienas pēc karadarbības sākuma, kas liecina par pilsoniskās sabiedrības sektora spēju reaģēt – te un tagad,” uzsver AIF padomes priekšsēdētāja Kristīne Zonberga.
Brīvprātīgie – svarīgākais resurss efektīvai palīdzības nodrošināšanai
Vairākos AIF Rīcības projektos organizācijas īstenos aktivitātes brīvprātīgo apzināšanai, koordinēšanai, apmācībām, kā arī ikvienam saprotamu brīvprātīgā darba sistēmu izveidošanai, kas ļaus vieglāk iesaistīties visiem tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlas ieguldīt savu laiku un enerģiju, palīdzot ukraiņu līdzcilvēkiem šajos sarežģītajos apstākļos. Šīs aktivitātes ir īpaši būtiskas, jo, kā norādījuši projektu iesniedzēji, šobrīd Latvijas sabiedrībā ir vērojama augsta motivācija palīdzēt un vēlme aktīvi iesaistīties sabiedriskajos procesos, taču ne vienmēr cilvēki zina, kur viņu palīdzība ir nepieciešama, vienlaikus daudzām pilsoniskās sabiedrības organizācijām tieši šobrīd ļoti nepieciešams palielināt brīvprātīgo skaitu.
Palīdzības centri emocionālam un praktiskam atbalstam
AIF Rīcības projektu ietvaros tiks atbalstīta vairāku palīdzības centru darbības nodrošināšana Ukrainas iedzīvotājiem, AIF finansējumu galvenokārt izmantojot centru darbībā iesaistīto brīvprātīgo koordinēšanai. Tā, piemēram, AIF atbalsts līdzfinansēs palīdzības koordinēšanu Rīgā, Ventspils ielā 50 izvietotajā ziedojumu centrā, kurā jau kopš karadarbības sākuma aktīvi darbojas biedrība “Tavi draugi”. Biedrības pārstāvji norāda, ka šobrīd katru dienu uz Ukrainu izbrauc vidēji 30 transporta vienības, kas nogādā tieši tās aktuālās lietas, ko Ukraiņu iedzīvotāji ir lūguši, un AIF finansējums ļaus nodrošināt šī darba koordinēšanas nepārtrauktību vismaz 2 mēnešus.
Tāpat Rīgā tiks atbalstīts nodibinājums “Palīdzēsim.lv” un biedrība “Palīdzēsim viens otram”, kas nodrošinās ātru un jēgpilnu reaģēšanu uz saņemtajiem palīdzības lūgumiem karā cietušajiem. Projekta finansējums palīdzēs organizācijām veikt nepieciešamos koordinācijas darbus, lai spētu piesaistīt nepieciešamos ziedojumus no privātpersonām un uzņēmumiem un veiktu to sadali – gan nododot tos Latvijā esošajiem Ukrainas bēgļiem, gan nosūtot uz Ukrainu. AIF atbalstu saņēmusi arī apvienība "Pilsēta cilvēkiem", kas projekta ietvaros turpinās koordinēt brīvprātīgo darbu velosipēdu ziedošanas akcijas īstenošanai, kurai jau šobrīd atsaukušies daudzi Latvijas iedzīvotāji. Projekta ietvaros brīvprātīgie nodrošinās velosipēdu nogādi Rīgā no ziedošanas punktiem visā Latvijā, organizēs velosipēdu apkopes darbnīcas, kā arī īstenos īpašus velosipēdu izsniegšanas pasākumus Ukrainas bēgļiem.
Palīdzības centri Ukrainas iedzīvotājiem ar AIF atbalstu darbosies arī citās Latvijas pilsētās – piemēram, biedrība “Iespēja visiem” projekta ietvaros nodrošinās palīdzības centra darbību Limbažos, Vidusdaugavas NVO centrs – Jēkabpils novadā, savukārt biedrība “Tabitas sirds” – Dienvidkurzemes novadā un Liepājas pilsētā un Saldus rajona attīstības biedrība – Saldus novadā.
Informācijas platformas pieejamai, aktuālai un saprotamai informācijai
Apstākļos, kad Ukrainas iedzīvotājiem nepieciešama skaidra un ērti pieejama informācija par pieejamo atbalstu Latvijā, īpaši nozīmīgas ir biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” projekta aktivitātes, kas vērstas uz dažādu virtuālo un klātienes informācijas punktu uzturēšanu. Biedrība nodrošinās nevalstisko organizāciju informācijas punkta uzturēšanu Ukrainas bēgļu centrā Kaļķu ielā, kas apkopo informāciju par pilsoniskās sabiedrības aktivitātēm Ukrainas iedzīvotāju atbalstam Latvijā, virtuālā pasākumu kalendāra (https://podiyi.lv) vietnes uzturēšanu un informācijas atjaunošanu, apkopojot gan pilsoniskās sabiedrības, gan valsts sektora organizētos pasākumus Ukrainas atbalstam, kā arī labdarības organizāciju virtuālo karti (palidzibaskarte.lv; kartadopomogy.lv), kas ir vienīgais resurss valstī, kas šobrīd apkopo humānās palīdzības piedāvājumu gan iebraucējiem, kas vēlas saņemt palīdzību, gan sabiedriski aktīviem iedzīvotājiem Latvijā, kas vēlas sniegt humāno palīdzību.
Dezinformācijas mazināšana un cieņpilns dialogs sabiedrībā
Apzinoties saliedētas sabiedrības un uzticamas informācijas nozīmi šajā laikā, vairākas organizācijas savas aktivitātes vērsušas uz Latvijas sabiedrības saliedētības stiprināšanu un dezinformācijas mazināšanu. Tā, piemēram, biedrība “Laikmetīgās mākslas centrs” Rīcības projekta ietvaros aktualizēs konstruktīva dialoga un cieņpilnas sarunas nozīmi, savukārt biedrība “Sadarbības platforma” projektā strādās ar dezinformācijas jautājumiem, gan īstenojot izglītojošas nodarbības dažādām sabiedrības grupām, gan veidojot “dzīvo šodienas vēstures grāmatu” ar patiesiem kara liecinieku stāstiem.
“AIF Rīcības projektos pilsoniskās sabiedrības organizācijas darbosies kā liels zirnekļtīkls, kas koordinēti, strukturēti un saskaņoti savienos palīdzības sniedzējus ar tiem, kam šī palīdzība visvairāk nepieciešama, kā arī vienlaikus īsā laikā palīdzēs iesaistīt Latvijas iedzīvotājus šobrīd izšķiroši nozīmīgās pilsoniskajās iniciatīvās. Tas šajā laikā ir ļoti, ļoti svarīgi,” apkopojot visas AIF atbalstītās Rīcības projektu idejas Ukrainas atbalstam, atzīst AIF programmas vadītājs Ansis Bērziņš.