Sociālās uzņēmējdarbības diena 2021: kā sabiedrībā iekļaut migrantus
Kopš vasaras caur Baltkrievijas robežu Lietuvā cenšas iekļūt dažādu valstu migranti. Dažiem tiks piešķirts patvērums Lietuvā, savukārt citiem būs jāatgriežas savās izcelsmes valstīs. Pieaugošais migrantu pieplūdums ir izraisījis diskusijas, iezīmējis viedokļu atšķirības un mudinājis meklēt veidus, kā iebraucējus integrēt sabiedrībā.
Pamatojoties uz 2019. gada Eirobarometra aptaujas rezultātiem, Lietuvas un pārējo Baltijas valstu iedzīvotāji imigrāciju uzskata par vienu no lielākajām problēmām Eiropas Savienībā. Šim viedoklim piekrīt 41% respondentu Lietuvā, 46% Latvijā un 52% respondentu Igaunijā. Imigrāciju par vienu no svarīgākajām ES problēmām uzskata Lietuvas iedzīvotāji vecumā no 40 līdz 54 gadiem (48,1%), savukārt visretāk to kā problēmu minējuši iedzīvotāji vecumā virs 55 gadiem (35%). Kā valsts lielāko problēmu imigrāciju uzskata 14,3% respondentu vecumā no 15 līdz 24 gadiem, 2,7% respondentu vecumā no 25 līdz 39 gadiem, 5,3% respondentu vecumā no 40 līdz 54 gadiem un 4,9% vecumā virs 55 gadiem.
Latvijas organizācija “Make Room” sniedz palīdzību migrantiem, kuriem ir mazāk iespēju, nodrošinot efektīvu iekļaušanu sabiedrībā, palīdzot atrast darbu vai brīvprātīgā darba iespējas. Organizācijas vadītājs Miks Celmiņš šogad Sociālās uzņēmējdarbības dienas konferencē dalīsies ar pieredzi par migrantu iekļaušanu sabiedrībā. Celmiņš norāda, ka mūsu sabiedrība balstās uz publiskiem, privātiem un pilsoniskiem pīlāriem, un, lai radītu iekļaujošu vidi visiem cilvēkiem, vienlīdzīgs ieguldījums jāsniedz katram no tiem.
“Ir vairāki efektīvi veidi, kā izveidot jēgpilnus migrantu iekļaušanas modeļus, tomēr no savas pieredzes varu apgalvot, ka labākie un efektīvākie ir tie, kas radīti kopā ar migrantiem, jo šādā veidā radītos risinājumus iespējams precīzi pielāgot šo cilvēku vajadzībām. Bieži redzam, ka tiek radīti dažādi modeļi un iniciatīvas bez pašu migrantu ieguldījuma, taču diemžēl šādi modeļi parasti nedarbojas. Veidojot iekļaušanas pieejas, sarunās noteikti jāiesaista arī tie cilvēki, uz kuriem tās attiecas,” uzsver M. Celmiņš.
Saskaņā ar Eiropas Migrācijas tīkla datiem 2018. gadā migrantu skaits Lietuvā veidoja 1,76% no iedzīvotāju skaita. Pasaulē vidējais rādītājs ir 3,4%, bet jaunattīstības valstīs – migranti veido 7,2% līdz 11,6% no iedzīvotāju skaita. Sociālās uzņēmējdarbības dienas tiešsaistes konferencē, kas šogad norisināsies 2021. gada 18. novembrī, sociālie uzņēmēji, politikas veidotāji un eksperti diskutēs par valstu ieguvumiem, veiksmīgi integrējot migrantus sabiedrībā.
Konferencē uzstāsies pārstāvji no sociālajiem uzņēmumiem, kas strādā ar mazaizsargātām personām dažādās kopienās. Šoreiz uzmanības centrā būs tādas mērķa grupas kā LGBTQ +, jaunieši, sievietes, vecāka gadagājuma cilvēki, kā arī bēgļi un patvēruma meklētāji. Pasākumā piedalīsies sociālo uzņēmumu dibinātāji un eksperti no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Ziemeļvalstīm, Bulgārijas un Polijas. Konferenci organizē “všį Geri Norai”.
Konferences norisi finansē EEZ un Norvēģijas granti Aktīvo iedzīvotāju fonda programmas ietvaros. Sociālo uzņēmējdarbības dienas konferences programma un reģistrēšanās: https://gerinorai.lt/socialinio-verslo-diena-2021/. Dalība konferencē ir bez maksas.
Avots: https://www.15min.lt/en/article/society/social-enterprise-day-2021-how-to-integrate-migrants-into-society-528-1593720