AIF vadītāja apmeklē OECD konferenci par demokrātijas izaicinājumiem
Lai paplašinātu Aktīvo iedzīvotāju fondu operatoru redzējumu par demokrātijas globālajām aktualitātēm un izaicinājumiem, EEZ/Norvēģijas grantu birojs vienam pārstāvim no katras AIF valsts piedāvāja piedalīties OECD forumā “Building Trust and Reinforcing Democracy”. No Latvijas šo iespēju izmantoja Aktīvo iedzīvotāju fonda vadītāja Inese Puriņa. Forums notika 2024.gada 21.- 22.oktobrī Itālijā, Milānā.
Forumā piedalījās dalībnieki no vairāk kā 60 valstīm, kuri divu dienu laikā piedalījās 15 tematiskajās sesijās, izvērtējot demokrātijas stiprās un vājās puses, akcentējoties uz demokrātijas pastāvēšanas pamatu apdraudējumiem un to iespējamajiem risinājumiem. Kopumā 15 kopīgajās un paralēlajās sesijās bija iespēja uzklausīt variāk kā 85dažādu dalībnieku viedokli no visiem pasaules kontinentiem jeb īsas, iepriekš sagatavotas runas, par, viņuprāt, svarīgākajiem aspektiem saistībā ar uzticēšanās veidošanu un demokrātijas stiprināšanu.
Foruma pirmajā dienā uzmanība pamatā tika veltīta sabiedrības uzticēšanās un līdzdalības krīzei un to ietekmējošajiem faktoriem, risinājumiem. Savukārt otrajā dienā informācijas integritātes* lomai visās tās izpausmēs (ietekme uz cilvēku domāšanu, manipulēšanu, informācijas pieejamība, viltus ziņas, maldinošas ziņas, mākslīgā intelekta izmantošana manipulēšanai ar cilvēkiem, u.tml.).
Kopumā foruma laikā tika paustas daudz nozīmīgas atziņas un demokrātijas esošās situācijas vērtējumi:
- Mums ir vajadzīga brīvība un demokrātija ir vienīgā sistēma, kas to spēj nodrošināt.
- Mūsu demokrātija ir trausla.
- Mums ir jāaizsargā demokrātija un likuma vara
- Šī ir mūsu atbildība par demokratijas esamību jaunajai paaudzei.
- Mums jābūt ļoti uzmanīgiem ar informācijas un vārda brīvību, sociālo tīklu un mākslīgā intelekta iespējām, jo tie no vienas puses veido brīvības pamatu, no otras ir kā slazdi, kuros iekrist.
- Informācijas integritātei* ir milzīga loma demokrātijas pastāvēšanai un mums ir jārod risinājumi kā cīnities ar maldinošo un neprecīzo informāciju, viltus ziņām, populismu un mākslīgā intelekta ēnas pusēm.
- Demokrātija ir dzivesstils, nevis forma, kas balstīts cieņā un cilvēktiesībās.
- Cilvēki pasaules valstīs nejūtas sadzirdēti (OECD aptauju dati).
- Demokrātijas nav sprints, bet maratons. Mums vajag veidot telpu, kur demokrātijai darboties.
- Ir vajadzīgas prasmes, lai līdzdarbotos demokrātijā un valsts pārvaldes institucijam tās ir javeicina, jāatbalsta to praktizēšana.
Foruma rezumējumā tika prognozēts, ka demokrātija kā vērtība un pilsoniskās sabiedrības nozīmīgums pasaulē arvien vairāk nokļūs valstu aizsardzības politiku redzeslokā.
AIF vadītājas I.Puriņas skatījumā dalība forumā bija ļoti vērtīga, jo uz demokrātiju un tās izaicinājumiem ļāva paraudzīties ne tikai globālā mērogā un dzirdēt citu valstu un pat kontinentu demokrātijas lielākos izaicinājumus, bet ļāva arī reflektēt ar situāciju Latvijā. Īpaši būtiski tas ir saistībā ar darbu pie jaunās EEZ/Norvēģijas grantu programmas “Pilsoniskās sabiedrības fonds”, kuras mērķis ir tiešā veidā saistīts ar demokrātijas spēcināšanu un aizstāvību “A vibrant and resilient civil society protecting and promoting democracy, the rule of law and human rights”.
*Informācijas integritātes teorija skaidro, kā cilvēks uztver informāciju no dažādiem avotiem un to apvieno vienā savā vērtējumā spriedumu izdarīšanai, lēmumu pieņemšanai