Pabeigts pētījums par Aktīvo iedzīvotāju fondā sasniegto rezultātu efektivitāti un ilgtspēju
Aicinām iepazīties ar SIA "Oxford Research Baltics" pētījumu par EEZ/Norvēģijas grantu programmas "Aktīvo iedzīvotāju fonds" ietvaros sasniegto rezultātu efektivitāti un ilgtspēju - pētījums pieejams šeit.
2025.gada 21.janvārī plkst. 14.00 - 17.00 notiks pētījuma prezentācijas pasākums un diskusija par aktuālajām NVO un pilsoniskās sabiedrības vajadzībām nākamajai piecgadei.
Pētījumā sniegtas atbildes uz astoņiem jautājumiem saistībā ar specifiskiem programmas aspektiem, kuri Aktīvo iedzīvotāju fondu administrējošās NVO apvienības* ieskatā ir īpaši būtiski, lai kvalitatīvi novērtētu programmā sasniegto:
- Cik lielā mērā Stratēģisko projektu īstenošana PSO ļāvusi sistēmiskā/stratēģiskā pieejā stiprināt savu darbību un mērķu sasniegšanu?
- Cik lielā mērā PSO izdevies stiprināt savu kapacitāti un uzlabot savu darbu tieši interešu pārstāvībā un sabiedrībai nozīmīgu procesu uzraudzībā?
- Cik lielā mērā PSO izdevies attīstīt iedzīvotāju kompetences pilsoniskajai līdzdalībai un veicināt/nodrošināt viņu apzinātu iesaisti pilsoniskajās aktivitātēs?
- Cik lielā mērā ar AIF atbalstu PSO ir radījušas tādas pozitīvas izmaiņas savā kapacitātē un mērķu sasniegšanas spējā, kas ticami spētu saglabāties nākamo piecu gadu laikā?
- Cik lielā mērā PSO ir izdevies mainīt PSO finansējuma struktūru par labu ne-projektu ieņēmumiem?
- Kādus un cik lielā mērā ar AIF atbalstu aizsāktos procesus/iegūtos rezultātus PSO turpina attīstīt/izmantot pēc projektu beigām? Tai skaitā, ko PSO cerēja turpināt attīstīt un izmantot, bet tomēr neizdevās, un kāpēc.
- Vai projektu īstenošanas rezultātā tieši vai netieši ir veicināta sabiedrības pašorganizēšanās vai nu jaunās neformālās grupās/kopienās, vai formālās PSO?
- Vai projektu īstenošanas rezultātā Latvijas reģionu iedzīvotājiem ir radīti kādi materiāli vai nemateriāli labumi, kuri varētu tikt izmantoti pēc projekta pabeigšanas vismaz turpmākos piecus gadus?
EEZ/Norvēģijas grantu programmas "Aktīvo iedzīvotāju fonds" darbības laiks bija no 2020. līdz 2024. gadam un tās laikā finansiāli atbalstītas 136 biedrības un nodibinājumi, piešķirot tām finansējumu 187 projektu īstenošanai. Projektu finansējums tika sadalīts gan atklātos, gan ierobežotas pieejamības tematiskajos konkursos, kā arī divu projektu īstenošanu paredzēja līgums par programmas ieviešanu Latvijā.
Kopumā programmas ietvaros atbalstītas aptuveni 500 biedrības un nodibinājumi, vai nu sniedzot tām konsultācijas, iesaistot apmācībās, piešķirot projektu finansējumu vai iesaistot starptautiskās pierdzes apmaiņas aktivitātēs.
*NVO apvienību EEZ/Norvēģijas grantu programmas "Aktīvo iedzīvotāju fonds" administrēšanai 2018. gada pavasarī izveidoja sešas pieredzes bagātas Latvijas pilsoniskās sabiedrības organizācijas: Latvijas Pilsoniskā alianse, Latvijas Lauku forums, Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs, Kurzemes NVO centrs, Valmieras novada fonds un Zemgales NVO atbalsta centrs.