25. un 27. maijā Delna prezentēs pētījumu par interešu pārstāvību (lobēšanu) Latvijā
Projekts: Atklātības sargi: ceļš uz atbildīgiem lēmumiem valstī un pašvaldībās
Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) aicina medijus, valsts, privātā un nevalstiskā sektora pārstāvjus, kā arī ikvienu aktīvo iedzīvotāju apmeklēt Delnas veiktā interešu pārstāvības (lobēšanas) pētījuma rezultātu prezentācijas pasākumu, kas notiks tiešsaistes platformā Zoom.
Pasākuma apmeklētāju ērtībai prezentācijas pasākums notiks 25. maijā un 27. maijā plkst. 15.00–17.00, tādējādi ir iespēja izvēlēties sev ērtāko datumu (reģistrācijas saite->). Visiem reģistrētajiem dalībniekiem pasākuma rītā Delnas komanda nosūtīs Zoom saiti.
Prezentācijas pasākums un publiskā diskusija tiks ierakstīta, un plānots to publicēt Delnas mājaslapā jūnija vidū.
Prezentācijas pasākuma programmā:
-
Delnas pētnieks Olafs Grigus prezentēs pētījuma rezultātus;
-
PROVIDUS vadošā pētniece Līga Stafecka un Latvijas Pašvaldību savienības vecākais padomnieks Māris Pūķis sniegs ieskatu par labas pārvaldības un atklātības izaicinājumiem pašvaldību līmenī. Lūgums ņemt vērā, ka 25. maija pasākumā piedalīsies L. Stafecka, un 27. maija pasākumā – M. Pūķis;
-
Diskusijā arī aicināsim piedalīties pārstāvjus no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un lūgsim viņus sniegt ieskatu par gaidāmajām izmaiņām pēc administratīvi teritoriālās reformas, un kā šīs izmaiņas ietekmēs atklātību un sabiedrības līdzdalību pašvaldībās;
-
Pēc prezentācijām sekos publiska diskusija par atklātu un ētisku interešu pārstāvību nacionālajā līmenī un pašvaldībās. Diskusiju vadīs starptautiskā konsultante labas pārvaldības, vēlēšanu un interešu pārstāvniecības jomā Lolita Čigāne.
Kopš 2020. gada decembra Delna veica plašu pētījumu par interešu pārstāvības līdzšinējo praksi Latvijā, ētisku un neētisku interešu pārstāvību, interešu pārstāvju komunikāciju ar lēmumu pieņēmējiem. Pētījums tika veikts trīs virzienos:
-
Veikta tiešsaistes aptauja, kurā piedalījās nevalstiskais sektors (tajā skaitā neaizsargātās sabiedrības grupas un minoritātes), biznesa asociācijas un uzņēmēji, profesionālie lobētāji un sabiedrisko attiecību aģentūras, kopā tika saņemtas 147 atbildes no dažādiem respondentiem Rīgā un attālākos Latvijas reģionos;
-
Organizētas trīs fokusgrupas Latgalē, Vidzemē un Zemgalē, kurās piedalījās dažādas nevalstiskās organizācijas gan savas kapacitātes, gan resursu ziņā un vietvaru pārstāvji;
-
Veiktas 20 individuālās intervijas ar lēmumu pieņēmējiem izpildvaras līmenī (ministriju darbinieki) un pašvaldību pārstāvji (pašvaldību vadītāji, viņu vietnieki un atbildīgie par attīstības un infrastruktūras jautājumiem).
Pētījuma rezultātus Delna izmantos, lai sniegtu ieteikumus 13. Saeimai interešu pārstāvības (lobēšanas) atklātības regulējuma izstrādes laikā.