Biedrība “LgSC” turpmāk strādās kā “Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda””
Projekts: Biedrības “LgSC” kapacitātes stiprināšana pilsoniskās sabiedrības un iedzīvotāju līdzdalības veicināšanai un to interešu
Viena no aktīvākajām un redzamākajām latgaliešu kultūrvides organizācijām un latgaliešu kultūras ziņu portāla lakuga.lv īpašniece – biedrība “LgSC” – turpmāk būs atpazīstama un strādās kā “Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda””. Jaunais zīmols ar saukli “Volūda, kas saviļņoj” daudz precīzāk raksturo sajūtu un procesus, ar kādiem aizrautīgi strādā biedrība – visu darbu pamatā vairāk vai mazāk ir latgaliešu valoda un ar to saistītais dažādos aspektos.
Biedrība “LgSC” visu savu darbības laiku ir viena no aktīvākajām un spilgtākajām latgaliskās kultūrvides organizācijām, kas īsteno un rada dažādus latgaliskos darbus. Lielākais biedrības ikdienas darbs ir latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv, kā arī latgaliešu rakstu valodas tiešsaistes nodarbības, akcija “Latgalīšu volūdai draudzeiga vīta”, jauniešu seminārs “Atzolys”, konkurss “Latgolys prozys skaitejumi”, latgaliešu literatūras un cita veida izdevumu sagatavošana (bērnu dzejoļu un dziesmu krājums “Vuškeņa iz pļovys”, Egitas Kancānes “Syltuo mola”, Annas Rancānes jaunākie dzejas krājumi, latgaliešu dziesmu krājums “Muna dzīšmu gruomota” un citi), sadarbībā ar Latvijas Radio Latgales studiju īstenotie Ilzes Spergas stāstu krājuma “Dzeiveiba” radio lasījumi un latgaliešu rakstu valodas diktāts, tāpat folkloras kopa “Ceidari”, “WhatsApp” digitālās latgaliskās uzlīmes un citi darbi, kuru vidū pasākumu, diskusiju rīkošana, valodas izpēte, iniciatīvas un iesaistīšanās norisēs, kur jāpārstāv latgaliskā kultūrvide.
Biedrībai “LgSC”, kurā apvienojušies latgaliskās kultūrvides entuziasti no dažādām Latvijas vietām un kura iepriekš bija zināma kā “Latgolys Studentu centrs”, ir senas saknes, bet oficiāli kā biedrība tā reģistrēta 2005. gadā. 2020. gadā nosaukums no “Latgolys Studentu centrs” mainīts uz abrivitatūru “LgSC” – tāda biedrības apzīmēšanai sabiedrībā ikdienā tika lietota arī iepriekš. Pamatojums šādām pārmaiņām bija tas, ka savulaik biedrību dibināja jaunieši un studenti, kuri pieauga reizē ar organizāciju, taču turpināja tajā aktīvi darboties. Tāpat vairs nenotika tik aktīva paaudžu maiņa, kā arī mainījās pašas biedrības darbošanās veidi, vēriens un intereses. Tas viss noveda pie jautājuma, vai “studentu” vēl arvien ir “studentu”, jo padarītais un mērķi jau sen bija pārauguši nosacīto “studentu” līmeni.
Tāpat ar laiku loģisks kļuva jautājums, vai abriviatūra “LgSC” ir labākais atrastais risinājums. Biedrības šī brīža vadītaja Edīte Husare stāsta: “Šaubas par to, vai vēl arvien esam “studentu centrs”, bija sen, tādēļ arī oficiāli atteikties no studentu būšanas šķita loģisks solis, turklāt tāpat visur tikām saukti par “LgSC” – el-gā-es-cē. Bet tad, biedrībai strādājot vēl plašāk, nācās saskarties ar to sabiedrības daļu, kas nezināja biedrības vēsturi, agrāko nosaukumu un abriviatūra raisīja jautājumus, kas tad tas ir. Šī izaicinājuma risināšanu redzējām arī kā vienu no soļiem biedrības kapacitātes stiprināšanā – saprast un atrast biedrības zīmolu un publisko tēlu, kas vairs neliktu uzdot jautājumus ne savā vidū, ne no ārpuses. Pamatā jau darbi un gribēšana darīt līdz ar nosaukuma maiņu nemainās, taču mūsdienās stiprs zīmos ir arī daļa no ikdienas publicitātes un veids, kā sabiedrībai skaidri parādīt, kas tad biedrība ir un ko tā dara.”
Biedrības jaunās identitātes radīšanai tika piesaistīts viens no Latvijas labākajiem reklāmas sfēras speciālistiem Raimonds Platacis, kurs pats šobrīd atkal dzīvo Latgalē, kā arī tieši Latgale un latgaliskais kā zīmols un tēls ir viens no viņa pēdējo gadu interešu objektiem. Kā individuālajās sarunās, tā diskusijās ar biedrības biedriem, vērtējot līdz šim darīto un organizācijas tālāko stratēģiju, radās zīmols “Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda””, kas simboliski parāda to, ka biedrība ir iekustinājusi, aizsākusi ļoti daudz latgalisko iniciatīvu un turpinās to darīt arī nākotnē. Pie zīmola vizualizācijas strādājusi grafiskā dizainere un arī tetovēšanas meistare Elīna Zelča.
Zīmola idejas autors Raimonds Platacis par darbu pie tā stāsta: “Izstrādājot biedrības jauno identitāti, mums bija svarīgi izvairīties no banālu elementu replicēšanas. Gribējām saprast, kas ir tie simboli, kas spēj iznest valodas augstāko funkciju, ne tikai runāšanu un rakstīšanu, līdz nonācām pie “vilnīša”. Viļņotais elements biedrības logotipā simbolizē kustību, kas aizsākas kā doma kāda cilvēka galvā šeit pat Latgalē un, piedzīvojot savu realizāciju, iekustina citus cilvēkus Latgalē, Latvijā un visā pasaulē.”
Reizē ar zīmola maiņu biedrība arī atklājusi ziedošanas platformu-veikalu voluda.lv, lai piesaistītu atbalstu vēl vairāk latgalisko darbu iekustināšanai, iesākšanai un paveikšanai. Vairāk par biedrību un jauno zīmolu te: http://www.voluda.lv/byut/.
Biedrības vadītāja Edīte Husare saka: “Jauna jēgpilna zīmola radīšana gandrīz vienmēr nav vienkāršs un īss process, tādēļ mēs esam ļoti priecīgi, ka, sadarbojoties, diskutējot, arī šauboties un daudz analizējot, ir radies šis zīmols “Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda””, kas precīzi parāda to, kas ir biedrība, tās darbi un nozīme. Mēs vienmēr esam bijuši jaunu ideju iesācēji, iekustinātāji, mainījušies paši un mainījuši procesus arī latgaliskajā, bet visa centrā vienmēr ir bijusi valoda, ar kuru kāds no mums piedzimis, kāds uzaudzis, vēl kāds dzīves laikā atradis, kura rada to saviļņojumu un gribēšanu darīt tākāk. Un vēl man personīgi ļoti liels prieks, ka Latgales reģions var! Arī Latgalē uz vietas ir speciālisti – zīmolu radītāji un vizuālie veidotāji – ar Latvijas un pasaules līmeņa pieredzi, ar kuriem kopā radīt šādus jaunus stāstus. Kamēr vēl tiek pabeigti jau iesāktie projekti, biedrība juridiski saglabās arī nosaukumu “LgSC”, taču publiskajā telpā turpmāk skanēs kā “Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda””.”
Lai uzzinātu vairāk par to, kādi bija biedrības izaicinājumi identitātes meklēšanā, par jaunā zīmola tapšanu un par Latgalu un latgalisko zīmolos kā tādos, aicinām uz tiešsaistes sarunu ar biedrības vadītāju Edīti Husari un zīmola “Volūda” veidotāju Raimondu Plataci ceturtdien, 10. novembrī, plkst. 20.00 tiešraidē Latgalīšu kulturys kusteibys “Volūda” profilā sociālajā tīklā “Facebook” te: http://facebok.com/voluuda
Zīmola maiņa ir viena no projekta “Biedrības “LgSC” kapacitātes stiprināšanas pilsoniskās sabiedrības un iedzīvotāju līdzdalības veicināšanai un to interešu pārstāvībai Latgales reģionā” aktivitātēm. Projekts tika īstenots no 2021. gada 1. maija līdz 2022. gada 31. oktobrim un saņēmis atbalstu Aktīvo iedzīvotāju fonda kapacitātes projektu konkursā. Projekta finansētājs ir Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Plašāka informācija: Edeite Husare, Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda” (bīdreiba “LgSC”) lgsc.lv | voluda.lv, t.: 29509672