Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

"Centrs Dardedze" interešu aizstāvības mērķi

05.01.2023 | Demokrātijas kultūra
Projekts: Droša bērnība – droša nākotne

“Centrs Dardedze” darbojas trīs virzienos – izglīto bērnus, vecākus un speciālistus, sniedz psiholoģisku atbalstu, kā arī aktīvi strādā bērnu interešu aizstāvībā, veicinot bērniem labvēlīgas sistēmiskas izmaiņas Latvijas normatīvajā regulējumā un valsts stratēģiskajos plānos.

Kā mums ir veicies ar 2022. gada mērķu sasniegšanu?

1. Uzlabojumi bērnu seksuālas izmantošanas lietu izmeklēšanā.

  • Esam virzījuši precizētu seksuālas vardarbības (turpmāk likumā – seksuālas izmantošanas) definīciju Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas saskaņota ar ietekmes pusēm un drīzumā tiks pieņemta Saeimā galējā lasījumā.
  • Pateicoties kopīgām diskusijām, Tieslietu ministrija veido rokasgrāmatu tiesībsargājošajām iestādēm par dzimumnoziegumu pret bērnu izmeklēšanu, kas veicinās labo praksi šajā jomā.

2. Uzlabojumi pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu sagatavošanas procesā, uzraudzībā un atbalsta pasākumos vardarbības pret bērnu prevencijai.

  • Esam pārrunājuši ar augstskolām, kuras sagatavo pirmsskolu pedagogus, iespējamos uzlabojumus augstskolu programmās saistībā ar vardarbības pret bērnu prevenciju (sociāli-emocionālās prasmes utt.), izskatot dažādas sadarbības iespējas.
  • Ir izgaismojušās problēmas sadrumstalotajā pirmsskolu uzraudzības un atbalsta sistēmā.

3. Uzlabojumi bērnu kaitējošas seksuālas uzvedības gadījumu risināšanā.

Bērnu kaitējošas seksuālas uzvedības (KSU) gadījumi dažādu institūciju vidū tiek risināti ļoti atšķirīgi: sākot no ignorēšanas līdz pārreaģēšanai, kas nerisina problēmu pēc būtības un nenovērš KSU turpināšanos.

  • 2022. gadā esam aktīvi aktualizējuši KSU tēmu diskusijās, konferencē speciālistiem, medijos un sociālajos tīklos, veicinot vienotu problēmas izpratni.
  • Tāpat esam panākuši, ka mērķis izglītot speciālistus par darbu ar KSU gadījumiem iekļauts Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādņu 2022.-2027. gadam plānā.

Ko vēlamies paveikt 2023. gadā?

  1. Starpinstitucionālās sadarbības algoritma izveide kaitējošas seksuālas uzvedības starp bērniem gadījumiem (atpazīšana, ziņošana, atbalsta pakalpojumi, rezultātu novērtēšana).
  2. Veicināsim bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas plānu izveidi pašvaldībās.

Plānojam turpināt arī iesāktās aktivitātes:

  • līdzdarboties Tieslietu ministrijas rokasgrāmatas tapšanā bērnu seksuālas izmantošanas lietu veiksmīgākai izskatīšanai;
  • izvērst sadarbību ar mācībspēkiem, kuri sagatavo pirmsskolu pedagogus; vērtēt un komentēt ziņojumu un MK noteikumus, ar ko paredzēts mazināt vardarbību skolas vidē;
  • sekmēt ārstu ziņošanu par vardarbību pret bērniem un sadarbību ar sociālajiem dienestiem.
  • turpinām divas reizes gadā regulāri rīkot Ekspertu padomes tikšanās bērnu seksuālas izmantošanas prevencijai, piedalāmies vairākās Bērnu lietu sadarbības padomes apakšgrupās, Labklājības ministrijas veidotajā “Bērna mājas” darba grupā un citās aktivitātēs.

 

Informācija: www.centrsdardedze.lv

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.