Diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”: skatāma tiešraidē vai apmeklējama klātienē jau 15.septembrī!
Jau šonedēļ ceturtdien, 15. septembrī plkst.18:00 Medicīnas vēstures muzejā notiks LLMC organizēta diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, reflektējot par Līdzdalības darbnīcās gūto pieredzi un arī plašāk pievēršot uzmanību laikmetīgās mākslas lomai sociālpolitisku jautājumu risināšanā un sabiedrības iesaistīšanā krīzes situācijās. Diskusijas tiešraidei varēs sekot līdzi Medicīnas vēstures muzeja un LLMC Facebook lapā.
Diskusijā piedalīsies Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre, Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas pasniedzēja un pētniece Sigita Strūberga, filozofs, publicists un uzņēmējs, Latvijas Universitātes docents un vadošais pētnieks Igors Gubenko, māksliniece un pilsoniski aktīva teātra un kino režisore Krista Burāne un mākslinieks Krišs Salmanis. Sarunas moderatore būs Solvita Krese, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vadītāja un kuratore.
Par Līdzdalības darbnīcām
2022. gada martā, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un paužot atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru (LLMC) divu nedēļu garumā rīkoja Līdzdalības darbnīcu ciklu, kurā 15 mākslinieku vadībā, izmantojot dažādas laikmetīgās mākslas tehnikas, tika pētītas un praktizētas dažādas aktīvisma un protesta formas. Darbnīcu mērķis bija caur radošām praksēm un kopā darīšanu uzturēt dzīvu diskusiju un protestu pie Krievijas vēstniecības, neļaujot notiekošajam karam grimt ikdienas rūpju aizmirstībā. Vienlaikus darbnīcas kļuva par telpu politiski iesaistītai kopīgai nodarbei, veicinot sabiedrības vienotību un kritisku diskusiju par notiekošo, kā arī piedāvāja terapeitisku attīrīšanos caur radošu un jēgpilnu darbību.
Turpinoties karadarbībai Ukrainā, ir būtiski neklusēt un caur vēsturi, kultūru un mākslu turpināt būt aktīviem un reflektēt par notiekošo. Latvijas sabiedrība piedzīvo psiholoģisku krīzi, kuras ietvaros notiek dažādu vērtību un normu pārvērtēšana. Arī mums katram ir bijusi iespēja izvērtēt savas zināšanas un prasmes, reaģējot un sniedzot palīdzību krīzes situācijās. Tagad – jaunu vērtību radīšanas posmā –, iespējams vairāk kā jebkad ir nepieciešams atgūt zaudēto fokusu, veicināt kritisko domāšanu, sabiedrības saliedēšanu un rīcībspēju.
Septembrī Medicīnas vēstures muzejs un LLMC turpina Līdzdalības darbnīcu ciklu, analizējot un izvērtējot, kas šo mēnešu laikā mainījies sabiedrības attieksmē un sagatavotībā. Darbnīcu mērķis ir informēt sabiedrību par rīcības vadlīnijām dažādās krīzes situācijās un caur praktiskiem speciālistu paraugdemonstrējumiem attīstīt komunikācijas un palīdzības sniegšanas prasmes krīzes gadījumā. Caur darbnīcām un mākslas praksi vēlamies motivēt pārdomas un diskusijas par sabiedrības vienotību un gatavību atbalstīt citam citu, ko apkopot un publiski apspriest visi tiks aicināti ciklu noslēdzošajā diskusijā “Māksla sarunāties kara laikā”. Papildus arī citviet pilsētvidē pamanīsiet “kuš!” komiksu mākslinieku veidotās instrukcijas, kas ilustrē Aizsardzības ministrijas sagatavoto bukletu par rīcību pirmajās 72 krīzes stundās. Instrukciju afišas un uzlīmes būs pieejamas ikvienam izplatīšanai savā apkaimē.
10. septembrī Medicīnas vēstures muzejā notika Līdzdalības darbnīcas, kur speciālistu vadībā varēja uzzināt, kā rīkoties krīzes situācijā, kā sniegt pirmo palīdzību un ko likt 72 stundu somā. Savukārt rīt, 15. septembrī notiks noslēdzoša diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, reflektējot par Līdzdalības darbnīcās gūto pieredzi un arī plašāk pievēršot uzmanību laikmetīgās mākslas lomai sociālpolitisku jautājumu risināšanā un sabiedrības iesaistīšanā krīzes situācijās. Informācijai par Līdzdalības darbnīcu norisi seko līdzi www.mvm.lv, www.lcca.lv un sociālajos medijos @rigamedicinemuseum un @LLMC.LV.
Projekta "Līdzdalības darbnīcas" īstenotājs ir Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un to finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.
Avots: Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, http://www.mvm.lv/lv