Izstrādāti ieteikumi iedzīvotāju kopienu iesaistei Ķekavas novadā
Projekts: Partnerības Daugavkrasts kapacitātes stiprināšana jaunas funkcijas attīstīšanai
Biedrības "Partnerība Daugavkrasts" Aktīvo iedzīvotāju fonda kapacitātes projektā “Partnerības Daugavkrasts kapacitātes stiprināšana jaunas funkcijas attīstīšanai” ir izstrādāti ieteikumi iedzīvotāju kopienu iesaistei NVO kontaktpunkta izveidošanā un darbībā, apdzīvoto vietu iedzīvotāju iesaistei kopienas piederības apziņas veidošanā, sadarbībā un jaunu biedru iesaistīšanai organizācijā.
Ieteikumus izstrādāja zīmolvedības un komunikācijas eksperte Mg. sc. soc. Lolitas Ozoliņa, kas atzīst - “Mani pārsteidz un reizē mulsina, cik daudzpusīgi, tai pašā laikā pretrunīgi, izpaužas iedzīvotāju kopienu izpratne par vietas piederību. Vieta, kurā dzīvojam un veidojam attiecības ar apkārtējo dabu, ar vidi un līdzcilvēkiem, nav iedomājama bez jēgpilnas sociālas mijiedarbības un vietas kultūras pārmaiņu procesiem. Tamdēļ manas zinātniskās un profesionālās intereses ir saistītas ar vietas zīmolvedību, vietas identitātes un piederības sajūtas naratīvu pētījumiem.”
Intervējot iedzīvotājus, analizējot Partnerības Daugavkrasts un apvienotā novada kopienu komunikāciju sociālajos tīklos, kā arī pētot pašvaldības komunikācijas kanālos publiskoto informāciju, eksperte kvalitatīvam lēcienam iesaka vietrades procesu, jo tieši vietrades pieeja atraisa Ķekavas iedzīvotāju individualitāti un iespēju vienojoties pašiem virzīt savas vietas attīstību, kā arī rosina atbalstīt mazāka apjoma izcilas kvalitātes vietas piederības projektu veidošanu. Eksperte uzsver, ka katra novada apdzīvotā vieta ir krāšņs, unikāls puduris ar savu vēsturi un nākotnes redzējumu un katrai no Ķekavas apdzīvotajām vietām ir vajadzīga vitāla, dinamiska, jēgpilna vide un telpa, kas rosina kopā būšanu un pilnveidošanos - tāda, kuras pieredzi ir iespējams pārņemt un pavairot. Tāpat eksperte uzsver, ka kopienas iedvesmo un motivē iedzīvotājus parādīt savu varēšanu.
Savukārt novada pašvaldības un Daugavkrasta sadarbību vietrades procesā viņa saskata galvenokārt sadarbībā un dialoga uzturēšanā ar novada kopienām. Daugavkrastam kļūstot par novada NVO un aktīvo kopienu sadarbības centru – kontaktpunktu, kļūtu iespējams plānošanas procesā regulāri iesaistīt iedzīvotāju kopienas un sniegt pašvaldībai izsekojamu atgriezenisko saiti. Tad sadarbība ar iedzīvotājiem varētu notikt ne tikai likumā noteiktajās publiskās apspriešanas reizēs, bet arī ikdienā: viņu ideju un pakalpojumu dizainēšanā.
Kopiena vienmēr varēs savstarpēji vienoties par pašsaprotamām tēmām: mājas, daba, vide, dzīvestelpa, ko uzlabot, attīstīt, sakārtot. Šādas mazās vienošanās izvēršas katrai apdzīvotajai vietai raksturīgajā vietradē, kas gudri vadīta, atraisa novada ekonomisko potenciālu, secina eksperte Lolita Ozoliņa.
Ar pilnu pētījumu var iepazīties te: https://daugavkrasts.lv/jaunumi/zimolvedes-lolitas-ozolinas-petijums-par-iedzivotaju-kopienu-veidosanu-ietekmejosiem-faktoriem-kekavas-novada/