Kas paveikts bērnu interešu aizstāvībā?
Ceram, esat pamanījuši, ka “Centrs Dardedze” darbojas trīs virzienos – mēs sniedzam psiholoģisku atbalstu bērniem un viņu ģimenēm, izglītojam bērnus, vecākus un speciālistus, kā arī aktīvi darbojamies interešu aizstāvībā. Ja pirmās divas aktivitātes ir diezgan skaidras, par trešo vēlamies pastāstīt sīkāk – pie kā 2023. gadā esam strādājuši?
- Pēc pāris gadu sarunām, mums ir izdevies precizēt terminoloģiju Bērnu tiesību aizsardzības likumā – “seksuāla vardarbība” tika pārsaukta par “seksuālu izmantošanu” un definēta daudz precīzāk. Darīts.
- Sarunās ar Latvijas Universitāti virzījām ideju, ka jauno pirmsskolas pedagogu apmācīšanā būtu svarīgi ietvert tēmu par drošu un cieņpilnu attiecību veidošanu ar bērniem, kā arī viņu lomu vardarbības novēršanā. Darīts: šogad paši vadīsim izvēles kursu par šo tēmu Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē programmas “pirmsskolas pedagogs” 1. un 2. kursa studentiem.
- Aktīvi līdzdarbojamies institūciju un citu nevalstisko organizāciju centienos uzlabot vardarbības novēršanas pasākumus skolās, tai skaitā sniedzām komentārus un priekšlikumus “Informatīvajam ziņojumam par emocionālās un fiziskās vardarbības izskaušanu un nepieļaušanu izglītības iestādē, kā arī par valsts un pašvaldības institūciju sadarbību”. Tāpat arī piedalījāmies daudzās sanāksmēs par šo tēmu, uzsverot nepieciešamību pēc iespējami precīza un konkrēta algoritma gan agrīno bērna grūtību atpazīšanā, gan reaģēšanā uz ielaistiem gadījumiem. Izglītības un zinātnes ministrijas ziņojums un Bērnu aizsardzības centra izveidotais algoritms gan vēl virzās saskaņošanas procesā.
- Cenšamies panākt, lai tiktu izveidota ziņošanas kārtība, kādā informācija par agrīniem ģimenes riskiem no ārstniecības personām tiktu nodota sociālajiem dienestiem (negaidot situācijas, kad nepieciešams ziņot policijai). Iniciatīva Bērnu aizsardzības centra vadībā virzās ļoti lēni, taču neatlaidīgi to pieskatām.
- Turpinām pieskatīt arī tēmu par vardarbības datu monitoringa sistēmas veidošanu – te Labklājības ministrijas paspārnē tapis pamatīgs pētījums un to esam arī pamatīgi nokomentējuši, lai sistēma veidotos tiešām jēgpilna.
- Sadarbībā ar Labklājības ministriju un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju rīkojām darba konferenci par reaģēšanu uz bērnu seksuālas izmantošanas gadījumiem. Tā kā izgaismojās daudzi neskaidri jautājumi, darbu pie tiem plānojam turpināt arī šogad.
- Protams, darījām arī citas lietas – skaidrojām bērnu aizsardzības sistēmas problēmas Saeimas konferencē, uzsākām sarunas par nepieciešamajiem bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas pasākumiem bērnu sporta jomā un pašvaldībās, kā arī sarīkojām divas ekspertu padomes tikšanās, lai apmainītos ar citām mūsu jomas institūcijām un organizācijām ar informāciju par aktuālākajām iecerēm.
Gada laikā esam piedalījušies vairāk nekā 40 interešu aizstāvības sanāksmēs un darba grupās. Kā jūtams, darbs interešu aizstāvībā prasa ārkārtīgi lielu neatlaidību, jo lietas notiek patiešām ļoti, ļoti lēni, turklāt nereti nevalstiskā sektora piesaistīšana ir tīri dekoratīva un ierosinājumi ne vienmēr tiek sadzirdēti. Mums rūp jēgpilnas pārmaiņas, tāpēc riskējam būt neērti, taču iedarbīgi.
“Dardedzes” stratēģiskie mērķi, pie kā strādājam 2024. gadā:
- Vienota pieeja, kā reaģējam uz kaitējošu seksuālu uzvedību starp bērniem un citiem seksuālas izmantošanas gadījumiem;
- Bērnu aizsardzības protokolu izstrāde sporta organizācijās;
- Bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas plāni pašvaldībās (Madona, Smiltene, Cēsis).
Tāpat pieskatām arī šādas tēmas:
- Vardarbības monitoringa sistēmas izveide valsts mērogā;
- Skaidru vadlīniju izstrāde bērnu seksuālās un reproduktīvās izglītošanas jomā;
- Skaidru vadlīniju izstrāde, kā skolas reaģē uz vardarbību izglītības vidē;
- Kārtība, kā ārsti ziņo par ģimenes riskiem sociālajiem dienestiem.
Informācija: www.centrsdardedze.lv