Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Latvijā noslēgusies parakstu vākšana par Eiropas pilsoņu iniciatīvu

Latvijā noslēgusies parakstu vākšana par Eiropas pilsoņu iniciatīvu

2020. gada 25. septembrī Eiropas Savienībā tika uzsākta parakstu vākšana Eiropas pilsoņu iniciatīvai par beznosacījumu pamatienākumu ieviešanu Eiropas Savienībā. Lai informētu Latvijas iedzīvotājus par šo iniciatīvu un savāktu Latvijā nepieciešamo parakstu skaitu, biedrība “Vecdaugavieši” Aktīvo iedzīvotāju fonda rīcības projekta ietvaros iesaistījās šīs iniciatīvas popularizēšanā, projekta laikā savācot 823 Latvijas iedzīvotāju parakstus.

Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI) ir svarīgs ES pārstāvības demokrātijas instruments, kas dod iespēju tās iedzīvotājiem palīdzēt veidot Eiropas Savienību, proti, savācot miljonu parakstu no vismaz ceturtās daļas ES dalībvalstīm, iedzīvotāji var likt Eiropas Komisijai apsvērt iespēju sagatavot kādu noteiktu jomu reglamentējošu tiesību aktu. Saskaņā ar Eiropas Parlamenta datiem kopš spēkā ir 2011. gada regula, ar kuru nosaka detalizētas procedūras un noteikumus attiecībā uz EPI, Komisijai sekmīgi ir iesniegtas sešas iniciatīvas.

Iniciatīvas „Beznosacījumu pamatienākumu ieviešana visā ES” mērķis ir noteikt, ka visā ES saskaņā ar tās ekonomikas politiku tiek ieviesti beznosacījumu pamatienākumi, kas nodrošina ikvienas personas materiālo eksistenci un iespēju piedalīties sabiedrības dzīvē šo Eiropas pilsoņu iniciatīvu ierosināja austrietis Klauss Sambors un vācietis Ronalds Blaške.

Lai Latviju ieskaitītu kā vienu no septiņām nobalsojušām dalībvalstīm, bija jāsavāc 5640 paraksti. Lai arī Latvijā neizdevās savākt nepieciešamo parakstu skaitu, projekta īstenotāji uzsver, ka šis nelielais rīcības projekts Latvijā ir gan izgaismojis vairākas sociālā taisnīguma tēmas, gan vienlaikus aktualizējis Eiropas pilsoņu iniciatīvu kā iedzīvotāju līdzdalības iespēju Eiropas līmeņa jautājumu risināšanai un iespējai ietekmēt ES līmeņa politikas jautājumus, kas ir īpaši būtiski, jo izpratne par šo līdzdalības veidu ir salīdzinoši zema. Kā liecina 2021. gadā veiktā reprezentatīvā YouGov aptauja, tikai 2,4% no aptaujātajiem ir izpratne par Eiropas pilsoņu iniciatīvu kā likumu ierosināšanas instrumentu Eiropas Savienībā.

Pilnveidojot Eiropas Pilsoņu iniciatīvas procesu, Eiropas Komisija līdz šī gada 14. oktobrim aicina ES dalībvalstu EPI koordinatorus iesaistīties EUSurvey aptaujā “Aptauja par Eiropas pilsoņu iniciatīvas darbību”, sniedzot viedokli par EPI organizatoriem līdz šim pieejamajiem atbalsta rīkiem Eiropas pilsoņu iniciatīvu vadīšanai un to pilnveidošanas iespējām, lai šo līdzdalības iespēju nākotnē izmantotu arvien vairāk Eiropas iedzīvotāju.

Projekta noslēgumā tā īstenotāji atzīst, ka "gūtā pieredze liecina par to, ka informācijas aprite, salīdzinot ar Eiropas Savienības "vecajām" dalībvalstīm, kurās ir nostiprināta demokrātiskā kultūra, Latvijā notiek salīdzinoši lēni. Strādājot kopā ar citiem Eiropas EPI koordinatoriem, novērojām, ka citas valstis ir atvērtākas jaunām pieejām un metodēm problēmu risināšanā un cilvēka cienīgas dzīves nodrošināšanai. Mums būtu pēc iespējas biežāk "jāizspēlē" dažādi scenāriji, izmantojot tādas demokrātijas formas kā diskusijas, semināri, tīklošanās, domu apmaiņa - publiskā veidā, lai pārkāptu savai komforta zonai, lai trenētos runas mākslā, spētu argumentēt un panākt pozitīvas pārmaiņas Latvijā. Mums visiem ir nepieciešamas zināšanas par to, kas ir demokrātija, tiesiskums, pamattiesības, vērtības, jo tikai balstoties uz šo bāzi, mēs varam sasniegt savus sapņus te – Latvijā”.

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.