Aizputes jauniešu biedrība aktīvi iestājas par jaunatnes jomas attīstību jaunajā Dienvidkurzemes novadā
Lai nodrošinātu ilgtspējīgu jaunatnes jomas attīstību un kvalitatīvu NVO līdzdalību jaunatnes politikas plānošanā jaunajā Dienvidkurzemes novadā, biedrība “Izgaismo ideju” Aktīvo iedzīvotāju atbalstītā rīcības projekta “Jauniešiem būt” ietvaros aktīvi iesaistījās priekšlikumu izstrādē jomas attīstībai.
2020. gada nogalē biedrība „Izgaismo ideju” ievēroja, ka tiek uzsākta topošā Dienvidkurzemes novada struktūras veidošana un attīstības plānošana, tomēr sabiedrībai, tai skaitā NVO, informācija par procesu un iespējām sniegt savus viedokļus netika nodota savlaicīgi, kavējot kvalitatīvu sabiedrības līdzdalību. Savukārt biedrībai „Izgaismo ideju”, kas jau vairākus gadus ir bijuši sadarbības partneri Aizputes pašvaldībai, īstenojot deleģējumu darbam ar jaunatni Aizputes novadā, rūpēja jaunatnes jomas attīstība, tādēļ šķita svarīgi intensīvāk iesaistīties sarunās par struktūrām un plāniem jaunajā Dienvidkurzemes novadā.
Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstītā rīcības projekta „Jauniešiem būt” ietvaros biedrība proaktīvi sekoja līdzi dokumentu izstrādei, cik nu tas bija iespējams, jo informācija bijusi diezgan nepieejama un haotiska.
"Jaunā novada veidošanā, it īpaši jaunatnes jomā, liela nozīme ir struktūrai - kur atradīsies jaunatnes joma, kā tā mijiedarbosies ar citām jomām, vai tā ir vienota un vai šajā jomā ir paredzēti darbinieki. Brīdī, kad centāmies iesaistīties struktūras pirmo uzmetumu veidošanā un komentēšanā, saskārāmies ar to, ka šādi dokumenti publiski nav pieejami," atklāj projekta vadītāja Ance Tīmane.
Biedrības eksperti komentēja dokumentus, kas nonāca viņu rīcībā, kā arī tikās ar citiem jaunatnes jomas pārstāvjiem un jaunajiem Dienvidkurzemes deputātiem, tai skaitā ar Dienvidkurzemes novada priekšsēdētāju Aivaru Priedolu un viņa padomnieci, Dienvidkurzemes novada priekšsēdētāja vietniekiem Andri Jankovski un Raivi Kalēju un deputātu Raimondu Reini.
Lai kvalitatīvi iesaistītos interešu pārstāvniecības procesos, tika izpētīta esošā situācija darbā ar jaunatni 8 novados, kā arī radīti priekšlikumi darbam ar jaunatni topošajā Dienvidkurzemes novadā. Interesants ir radītais priekšlikums darbu ar jaunatni organizēt darba paku formā, veidojot 5 darba pakas: Līdzdalības, Digitālo un uzņēmējdarbības, Eksakto, Atbalsta un Aktivitāšu/brīvā laika darba pakas. Projektā tapa arī „Funkciju Deleģējuma ABC", kurā no juridiskā skatu punkta apskatīti funkciju deleģējuma plusi un izaicinājumi no pašvaldību un NVO sektora pusēm. Maijā notika konferece, kurā pašvaldību darbinieki un deputāti tika aicināti izprast jaunatnes jomu un uzzināt aktuālo informāciju.
Organizācija ar sava rīcības projekta aktivitātēm nonāca arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) jaunatnes jomas pārstāvju redzeslokā. Aizpute novērtēta kā viena no aktīvajām pašvaldībām, kurā jaunatnes joma iesaistās jaunā novada veidošanas procesā, pēta situāciju un piedāvā jaunajam novadam risinājumus, tāpēc biedrības pārstāvji tika aicināti prezentēt projektā izpētīto un izstrādātos piedāvājumus Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūras un IZM virtuālajā tikšanās reizē "Darbs ar jaunatni pēc ATR". Šeit ir iespēja noskatīties prezentācijas ierakstu.