Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Podkāsts, kas sniedz daudzpusīgu ieskatu Latvijas LGBT+ kopienas ikdienā

20.09.2022 | Ilgtspēja un kapacitāte
Projekts: "Safe Space": Biedrības "Safe Space" finanšu ilgtspējas veicināšana
Podkāsts, kas sniedz daudzpusīgu ieskatu Latvijas LGBT+ kopienas ikdienā

"Mani sauc Ieva. Un mani Jurģis. Un tu klausies podkāstu "Propaganda" - vienīgo raidījumu Latvijā, kura mērķis ir izglītot un varbūt arī nedaudz degradēt sabiedrību par un ap LGBT+ jautājumiem." Tā, ironizējot par jaunā raidieraksta saturu, izsakās tā vadītāji, biedrības Safe Space pārstāvji - Ieva Balode un Jurģis Kalniņš - podkāsta “Propaganda” veidotāji.

Mēs izlēmām uzsākt šo podkāstu, lai cilvēciskotu Latvijas transpersonas, gejus, lezbietes, biseksuāļus un visus pārējos alfabēta burtu pārstāvjus. It kā muļķīgi teikt “lai cilvēciskotu”, jo mēs visi taču esam cilvēki. Diemžēl, neraugoties uz vispārēju sabiedrības progresu, LGBT+ kopienas pārstāvjiem diendienā jāsaskaras ne vien ar agresiju un aizspriedumiem, bet arī dažādiem mikroagresijas paveidiem, kas ir kļuvuši ievērojami rafinētāki par to fizisko vardarbību, ko kopiena piedzīvoja 2000-šo gadu vidū, kad notika pirmie praidi un virs Latvijas sabiedriskās vides apvāršņiem pavīdēja pirmie atklātie geji un lezbietes.

Tā, piemēram, kurš tad nav redzējis bēdīgi slavenos autobusus un skrejlapas ar “dabiskās ģimenes” manifestiem? Ir pilnīgi skaidrs, par ko te ir runa. Nodotais vēstījums ir ar to pašu naidīgo nokrāsu, kādu to pasniedza savu izkārnījumu metēji 2005. gada praidā. Vienīgā atšķirība ir tā, ka, retrospektīvi atskatoties, pat lielākajiem homofobiem ir skaidrs, ka ar fekālijām tika aizšauts daudz par tālu un ka geji, ja ne ieguva vispārēju atbalstu, tad vismaz izjuta cilvēcīgu līdzjūtību.

Šādas tendences ir bīstamas, ņemot vērā, ka tā agresija vairs nav tik viegli atpazīstama un uzkrītoša. Līdz ar to cilvēkiem, kas šajos jautājumos nav tik zinoši vai visdrīzāk ir vienaldzīgi, pašiem to neapzinoties, termins “dabiska ģimene” kognitīvi saslēgsies ar attēlu, kur ir mamma, tētis un bērni. Tajā pašā laikā šī termina pretstats - “nedabiska ģimene”, kam nenoliedzami ir negatīva konotācija - saslēgsies ar visu pārējo (tai skaitā viendzimuma pāriem ar vai bez bērniem). Rezultātā arī salīdzinoši atvērtas un liberālas personas tiek pakļautas šādai homonegatīvai “kodēšanai”, kamēr LGBT+ kopiena, kas šādu kodēšanu atpazīst pa gabalu, to piedzīvo kā papildu stresoru un nevajadzīgus izdevumus terapijā šajā jau tā ārkārtīgi heteronormatīvajā vidē.


Kādus stāstus raidierakstā iespējams dzirdēt?

Atkal jāatgriežas pie vārda “cilvēcīgums”. Katra epizode ir aptuveni stundu gara, un tās laikā mēs sarunājamies ar kādu kopienas pārstāvi, kas caur savām personīgajām dzīves pieredzēm var iedvesmot citus, kas ir gājuši vai iet cauri kam līdzīgam. Jūlija vidū publicējām epizodi ar Laumu Tuču, kas ar savu partneri Katrīnu un divgadīgo meitiņu pašlaik iet cauri ģimenes atzīšanas procesam. Sarunā Lauma dalījās ar virkni praktisku padomu citiem viendzimuma pāriem, kas arī vēlas uzsākt ģimenes ligzdiņas veidošanu. Video ar epizodi, kurā piedalījās Lauma Tuča, ir PIEEJAMS ŠEIT.

Tāpat vienā no epizodēm kliedējam mītus par to, vai visi biseksuāļi ir poliamori, kamēr augusta vidū laidīsim gaisā sarunu par psiholoģiskās veselības aspektiem, kas saistīti ar piederību kopienai (kur aplūkosim arī to, kā ir būt vecākam, kura bērns pieder LGBT+ kopienai).


Kāpēc izvēlējāties tādu nosaukumu - “Propaganda”?

Mēs pilnībā apzināmies, ka vārds propaganda pats par sevi ir politiski piesātināts, it sevišķi ņemot vērā ārkārtīgi spēcīgo dezinformāciju, ko Krievija raida Latvijas un Eiropas Savienības virzienā tās iebrukuma Ukrainā kontekstā. Tā nenoliedzami ir propaganda šī vārda vistiešākajā izpratnē.

Diemžēl LGBT+ kopiena bieži tiek dehumanizēta kā kaut kāda ideoloģija, ar kuru nonākot saskarē, visi kļūst par gejiem un transpersonām (no kurienes arī nāk termini “geju propaganda”, “genderisma ideoloģija” un citi). Tad, nu, podkāsts, ironizējot par šiem jēdzieniem, sevī apkopo visu labo un arī ne tik labo par pašu kopienu un tās cilvēkiem.

Savā ziņā mēs vēlamies pārņemt šos terminus, līdzīgi kā tas jau ir noticis ar vārdu “kvīri” (no angļu valodas vārda “queer”), kas 20. gadsimtā rietumvalstīs tika izmantots kā aizvainojošs lamuvārds, taču šodien kalpo kā visu LGBT+ kopienu iekļaujošs termins.

Vai podkāsts tiek veidots ar kādu vispārīgāku nodomu?

“Propaganda” mums pašiem personīgi kalpo kā tāda Pandoras lāde, ar ko mēs lielā mērā varam darīt, ko vēlamies. Caurmērā Latvijā neviens raidierakstu veidotājs neuztver podkāstus kā iespēju attīstīt un stiprināt kādu kopienu. Līdz ar to nav nedz formālu, nedz neformālu vadlīniju par to, ko drīkst un ko nedrīkst darīt.

Šis podkāsts mums kā biedrībai sniedz neizmērāmu iespēju patiesi balstīt Latvijas kvīrus, jo tas ir kā kanāls, caur kuru nododam visu aktuālo informāciju. Tā, piemēram, tieši pateicoties “Propagandai”, esam atvēruši Safe Space biroju, ko dēvējam par Kopienas telpu, kur ikviens LGBT+ jaunietis vai pieaugušais var brīvi nākt un strādāt, atpūsties un galvenokārt - justies droši.

 

Kopienas telpas veidotāji. No kreisās puses - Jurģis, Ieva un Frenkijs (Jurģa dzīvesbiedrs no ASV, kas apmeties uz dzīvi Latvijā)

Tāpat varam pačukstēt, ka drīzumā domājam atvēlēt Kopienas telpu profesionālas psiholoģiskās un emocionālās veselības veicināšanas pasākumiem. Rīkosim virkni kopienu stiprinošus saliedēšanas pasākumus, kā kvīru speed-dating, dažādus pārgājienus un filmu vakarus, turklāt tieši podkāstu izmantosim (un jau izmantojam) kā galveno kanālu šo pasākumu nokomunicēšanā.


Kā jūs šo visu varat atļauties, ņemot vērā, ka esat salīdzinoši jauna un neliela biedrība?

Te, nu, būs jāpateicās vecajam labajam Sorosa kungam… (Ieva un Jurģis smej). Bet, ja runājam nopietni, tad esam ārkārtīgi pateicīgi Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas valstīm, kas Latvijā dod finansējumu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds“. Viņi sedz ne vien tehniskās, bet arī personāla un reklāmas izmaksas, kas ir ļoti liels atspaids, darbojoties nevalstiskajā sektorā, kas visbiežāk funkcionē uz pašu sviedriem un entuziasma.

Tāpat neatsverams atbalsts ir no ziedotāju puses, kas līdz šim ir bijuši īpaši aktīvi, ņemot vērā, ka katram ziedotājam izsakām īpašu pateicību un nodrošinām regulāru komunikāciju par jaunākajām epizodēm, kā arī ar kopienu saistītām aktualitātēm Latvijā un pasaulē.


Kur podkāstu “Propaganda” iespējams dzirdēt?

Mūs var ne vien dzirdēt, bet arī redzēt!

Biedrības Safe Space mājaslapā, kā arī visos aktuālajos podkāstu straumēšanas kanālos (Spotify, Apple Podcasts, Amazon Music un citos) katru mēnesi publicējam divas epizodes. Mēneša vidū tā ir intervija ar kādu kvīru par kopienai vissvarīgāko, savukārt mēneša beigās divatā pļāpājam par visu un neko, aplūkojam aktualitātes un iesaistām arī podkāsta sekotājus.

Būtiski, ka epizodes, ko izdodam mēneša izskaņā, tiek filmētas ar klātesošu dzīvo auditoriju, kuras dalībā var pieteikties ikviens interesents. Vairāk informācijas iespējams atrast šeit.

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.