Raidierakstu cikls "Vienādas iespējas visiem"
Bērnu slimnīcas fonds ik gadu atbalsta vairāk nekā 100 ģimenes, kurās aug bērni ar kustību traucējumiem, taču kopumā Latvijā šādu ģimeņu skaits ir daudzreiz lielāks. Sadarbojoties ar ģimenēm tapis skaidrs, ka viņiem nepieciešams ne vien finansiālais atbalsts, bet arī izmaiņas sabiedrības attieksmē. Lai veicinātu izpratni par bērnu ar kustību traucējumiem līdztiesības nozīmi demokrātijā, Bērnu slimnīcas fonds, pateicoties EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” finansējumam, realizē projektu “Es un Tu, Mēs”. Projekta ietvaros radīts četru raidierakstu cikls “Vienādas iespējas visiem”, kā sērijas no 28. aprīļa piektdienās tiek publicētas arī platformās “Youtube” un “Spotify”.
Raidierakstu moderatore Anete Bendika pati ir īpašo vajadzību bērna mamma, studijā tiksies ar dažādiem viesiem – gan ekspertiem, gan cilvēkiem ar personīgo pieredzi. Dalībnieki diskutēs par stereotipiem, cilvēku izpratni vai neizpratni par bērnu ar kustību traucējumiem izaicinājumiem, līdztiesību ikdienas dzīves kvalitātē, iekļaujošo izglītību un citām sabiedrības toleranci veicinošām tēmām.
Pirmā raidieraksta viesi ir biedrības “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns”” valdes priekšsēdētājs Māris Grāvis un sociālantropoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes docente Agita Lūse. Raidījuma centrālā tēma – sabiedrības seja, jeb kāda ir mūsu attieksme pret cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Māris Grāvis norāda, ka vēl arvien tikai daļa Latvijas sabiedrības pieņem cilvēkus ar invaliditāti kā līdzvērtīgus: “No vienas puses mums ir ļoti paveicies, ka, uz pasaules notikumu fona, dzīvojam miera apstākļos. Tas ir ļāvis rūpēties par sabiedrības attīstību, veicināt toleranci un mācīties būt cilvēcīgiem un izpalīdzīgiem. Tādējādi gan caur valsts sistēmas attīstību, gan caur personīgo pieredzi sabiedrība kļūst iekļaujošāka, lai ikviens cilvēks justos piederīgs un pieņemts. Tomēr tā vēl nav mūsu realitāte. Starp mums ir cilvēki, kuri ir atvērti dažādībai, cilvēcīgi savā attieksmē un arī gatavi palīdzēt savu iespēju robežās. Bet vienlaicīgi ir sabiedrības daļa, kas dzīvo kādā tumšā informācijas burbulī, kurā valda diskriminācija, dažādības noliegšana un vēlme to ignorēt, noslēpt no citu acīm. Ir jārunā gan par labajiem, gan sliktajiem piemēriem, lai izgaismojas realitāte un cilvēcīgums uzvar.”
Nākamajās raidieraksta sērijās gaidāmas diskusijas par to, kā Latvijā veicas cilvēku ar īpašām vajadzībām iekļaušanu izglītībā, sērijā «Nojauksim robežas»; par to, kas traucē personām ar īpašām vajadzībām iekļauties sabiedrībā, sērijā «Stereotipi», runāsim par bērnu un jauniešu ar kustību traucējumiem iespējamu patstāvīgu un neatkarīgu dzīvi nākotnē, sērijā «Vienādas iespējas - cieņpilna attieksme». Sarunās piedalīsies privātās izglītības iestādes Poga vadītāja Kristīne Apse, psihoterapeits Māris Taube, aktīvās mammas Jana Krūmiņa un Daina Podziņa, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa, VISC Vispārējās izglītības departamenta, speciālās izglītības nodaļas vadītāja Anita Falka, RD Labklājības departamenta, Sociālās pārvaldes priekšnieka vietniece Ruta Klimkāne un Valsts sociālās aprūpes centra “Rīga” filiāles “Rīga” sociālā darbiniece Elza Marcinkeviča - Krūmiņa.
Avots: www.bsf.lv